Visas ziņas

Elemental Skanste plāno kļūt par pirmo ēku Latvijā ar BREEAM Outstanding novērtējumu

Skanstes rajonā topošais biroju ēku projekts “Elemental Skanste” pārprojektēšanas procesā ir veicis virkni izmaiņu un izmeklējumu, kā rezultātā galvenais mērķis, noslēdzot ēkas būvniecību, ir saņemt BREEAM Outstanding līmeņa sertifikātu. Tādējādi tā kļūs par pirmo ēku Latvijā ar tik augsta novērtējuma sertifikātu.

“Elemental Skanste” biroju ēkas projekts, par kura būvniecību atbild uzņēmumi “Kapitel” un “Merks”, ēku novērtēšanas sistēmā BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) ir ieguvis Excellent līmeni. Tik augstu novērtējumu Latvijā līdz šim ir ieguvuši tikai seši jaunie projekti.

“Elemental Skanste” ir nākamās paaudzes biroju celtne Rīgā, kuras būvniecībā tiek izmantoti modernākie tehnoloģiskie risinājumi un inovatīvas energoefektīvas idejas, kā rezultātā BREEAM vērtējumā tā ir saņēmusi gandrīz augstāko novērtējumu. Ēkas būvniecībā tiek izmantoti videi draudzīgie energopāļi, kas dod iespēju ēkas iemītniekiem apkures un dzesēšanas sezonu laikā pilnvērtīgi izmantot dabā atjaunojamos energoresursus. Energopāļi nodrošinās līdz pat 72 % no ēkas nepieciešamā siltuma, bet atlikušo siltumenerģiju būs jāiegādājas papildus. Tādējādi apkures sezonas uzdevumi būs ievērojami zemāki.

“Realizējot šo projektu, mēs ne tikai vēlamies, lai “Elemental Skanste” ēka būtu draudzīga  videi un cilvēkiem. Vēlamies būt arī pirmrindnieki inovāciju ziņā, jo galu galā mūsu galvenais vērtētājs būs mūsu īrnieki un Skanstes apkaimes iedzīvotāji. Mūsu izvirzītais mērķis ir iegūt  BREEAM Outstanding novērtējumu, ko plānojam arī sasniegt, izvirzot jaunu standartu būvniecības jomā Latvijā,” saka “Elemental Skanste” pārdošanas vadītājs Imants Krēsliņš.

Arī “Merks” valdes loceklis un būvniecības direktors Andris Bišmeistars uzsver, ka projekta izstrādē ņemti vērā visi aspekti, kas veicinātu augstākā BREEAM novērtējama iegūšanu.

“Viena no lielākajām priekšrocībām, strādājot pēc apvienotā Design & Build principa, ir pilna cikla projektēšanas darbu un būvniecības pakalpojumu realizācija vienuviet, kas palīdz sasniegt labāku rezultātu. Tāpēc, veicot biroju ēkas “Elemental Skanste” pārprojektēšanas darbus, mēs spējām rast inovatīvus veidus un risinājumus, kas ļautu nākotnē sasniegt pašu augstāko BREEAM novērtējumu. Šis ir lielisks piemērs, ko sniedz pārdomāts un atbildīgs komandas darbs apvienojumā ar “Merks” ilggadējo pieredzi būvniecības industrijā,“ norāda A. Bišmeistars.

Viņš arī uzsver, ka projekta būvniecības laikā ēkas attīstītāji fokusējas uz ilgtspējīgu domāšanu, tai skaitā nodrošinot rūpīgu atkritumu šķirošanu. Tikpat svarīgi ir uzlabot arī inženiersistēmu vadību, lai maksimāli samazinātu patēriņu brīžos, kad tas nav nepieciešams, vienlaicīgi nodrošinot nepieciešamo komforta līmeni.

“Elemental Skanste” Outstanding līmenis ir augstākais vērtējums BREEAM vērtējumu skalā, kurā ir pieci līmeņi – Pass, Good, Very Good, Excellent un Outstanding. Šobrīd, “Elemental Skanste” projektam sasniedzot Excellent līmeni, jau ir izdevies pierādīt to, ka ēka ir izpildījusi vairāk nekā 70 % BREEAM standartu, piemēram, ka projekts samazina ēkas dzīves cikla ietekmi uz vidi, nodrošina ekonomiskus ieguvumus, kā arī veido cilvēka veselībai labvēlīgu vidi. Ja “Elemental Skanste” iegūs Outstanding novērtējumu, tas nozīmēs to, ka iepriekš minētos standartus ēka būs sasniegusi vismaz 85 % līmenī. Ir svarīgi minēt, ka līdz šim augstākais novērtējums BREEAM novērtējuma līmeņos Latvijā ir bijis Excellent, līdz ar to,  ja “Elemental Skanste” iegūs Outstanding līmeni, tā būs pirmā ēka Latvijā ar tik augstu novērtējumu.

“Vesta Consulting” ilgtspējības attīstības konsultante Aļona Purvlīce apliecina, ka jau “Elemental Skanste” projektēšanas laikā tika ieviesti papildu risinājumi, kas veicināja tās izbūvi saskaņā ar visaugstākajiem BREEAM standartiem. Tostarp jāmin energoefektivitātes uzlabošana atbilstoši šī gada izmaiņām energoresursu tirgū.

BREEAM ir starptautiska ēku novērtēšanas sistēma, kas tiek pielietota visā Eiropā jau no 1990. gada. BREEAM sertifikāts apliecina ēkas atbilstību augstiem energoefektivitātes un ilgtspējības standartiem, kā arī to, ka ēkas projekts nodrošina videi un iedzīvotājiem draudzīgākus risinājumus.

“Elemental Skanste” ir divu savstarpēji savienotu 10 stāvu ēku projekts, kura būvniecība tiks pabeigta 2023. gada vasarā, un savienoto ēku kopējā platība būs 33 500 m², no kuriem 21 000 m² plānoti kā A klases biroju nomas platība. Papildus biroja telpām ir paredzēts arī konferenču centrs, sadarbības jeb tā sauktā co-working zona, velosipēdu novietne 400 vietām, dušas, ģērbtuves, kā arī dažādas ēdināšanas un apkalpošanas zonas. Reizē ar ēku tiks pabeigtas aptuveni 500 autostāvvietu, tostarp 200 vietas stāvos zem ēkām, kā arī 40 elektroauto uzlādes stacijas.