Visas ziņas

Eksperti: pusaudžu vecākiem jādomā par savu mentālo veselību

Pēdējā laikā īpaši tiek apspriesti pusaudžu emocionālie aspekti dažādās vidēs, tomēr mazāk tiek runāts par vecāku iespējām un veidiem, kā atbalstīt savu pusaudzi.  Pusaudžu resursu centrs sadarbībā ar būvkompāniju “Merks” šodien rīkoja diskusiju par to, kā labāk rīkoties vecākiem, saskaroties ar pusaudža izaicinošo uzvedību. Kā uzsver eksperti, arī pusaudžu vecākiem jādomā par savu mentālo veselību.

Cieņa, uzticēšanās, lojalitāte un emocionālā inteliģence – tās ir vērtības, ko nevar iemācīties vienā dienā un pieaugušā vecumā. Tās rodas un nostiprinās jau no bērnības. Ivetas Simsones ģimenē aug četri bērni, divi no tiem pusaudži. Viņa neslēpj, ka pusaudža audzināšana mēdz būt izaicinoša, tomēr attiecībās pats svarīgākais ir spēja sarunāties: “Nevis tikai pajautāt, kā tev šodien gāja, bet pašķetināt šo sarunu tālāk. Pusaudžu vecumā bērni ne vienmēr māk runāt par to, kā viņi jūtas, tāpēc ir milzīga nozīme videi, kurā viņi jūtas droši un var uzticēties saviem vecākiem. Tāda vide ir jāveido jau no mazotnes. Ir svarīgi spēt atzīt savas kļūdas un mācīties no saviem bērniem, augt kopā ar viņiem un neatstāt sirdssāpes neizrunātas.”

Pusaudžu resursu centra filiāļu skaits arvien palielinās, un šobrīd tās atrodas jau deviņās Latvijas pilsētās. Pusaudžiem un viņu vecākiem bez maksas tiek nodrošināta profesionāla, pierādījumos un zinātnē balstīta multidisciplināra psiholoģiskā palīdzība. “Mūsu pieredze Pusaudžu resursu centrā rāda, ka lietas, ko pusaudži no vecākiem sagaida, īstenībā ir ļoti vienkāršas, piemēram, nerunāt par mācībām, kad ģimene kopā pavada laiku un atpūšas. Mēs sagaidām, ka pusaudzis spēs tikt galā ar emocijām, bet to pašu pusaudzis sagaida arī no mums. Tāpēc šādas sarunas gan ģimenes lokā, gan plašāk ir vērtīgas, jo palīdz mums vienam otru labāk saprast un arī veidot ciešākas attiecības. Paldies uzņēmumam “Merks”, kura ziedojums palīdz mums, Pusaudžu resursu centra speciālistiem, apgūt jaunas zināšanas un dalīties tajās, atbalstot pusaudžus un viņu ģimenes,” saka Pusaudžu resursu centra vadītāja Liene Dambiņa.

Būvkompānija ir pieņēmusi lēmumu atbalstīt centru arī 2023. gadā. “Merks” valdes loceklis Andris Bišmeistars uzsver, ka ir svarīgi, lai centram būtu lielākas iespējas padarīt savus pakalpojumus pieejamus arvien vairāk ģimenēm: “Ikvienai mājai ir svarīgi tās pamati. Mēs, pieaugušie, audzinot savus bērnus, būvējam pamatus, uz kā nākotnē balstīsies mūsu valsts. Tieši šajā svētku nedēļā gribas izcelt, cik milzīga atbildība tā ir. Būvkompānijai “Merks” ir svarīgi, lai mājas būtu ne tikai telpa, kurā atrasties, bet arī vieta, kur justies droši un labi ģimenes lokā.”

Kampaņa “Viss sākas no mājām” tika uzsākta šī gada sākumā. Tās ietvaros tika veikta aptauja par labsajūtu mājās, kurā piedalījās vairāk nekā 1400 pusaudžu. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību atbalsta iespējām, uzlabojot vecāku un pusaudžu attiecības, pavasarī Vērmanes dārzā tika izvietota vides instalācija “Durvis uz pusaudža istabu”, interaktīvā veidā atgādinot par palīdzību, ko var saņemt gan vecāki, gan viņu atvases.