Visas ziņas

Liepājas vecākus aicina pievērst uzmanību pusaudžu emocionālās veselības problēmām

Grūtības socializēties, nespēja saprasties ar mājniekiem un iejusties skolā, izolēšanās, trauksme un depresija – tās ir dažas no problēmām, ar ko ik dienu cīnās jaunieši pusaudžu vecumā. Atklājot Bērnu un pusaudžu resursu centra (BPRC) un būvkompānijas “Merks” informatīvās kampaņas par jauniešu emocionālo veselību “Viss sākas no mājām” norisi Liepājā, speciālisti aicina vecākus pievērst uzmanību pusaudžu labsajūtai un nekautrēties vērsties pēc speciālistu palīdzības un padoma.

Lai informētu vecākus un pusaudžus par emocionālās veselības nozīmi un pieejamo atbalstu, būvkompānija “Merks” kopā ar BPRC kopš 2022. gada īsteno informatīvu kampaņu “Viss sākas no mājām”. Šogad kampaņas aktivitātes tiek vērstas uz Latvijas reģionu pilsētām, Liepāja ir tās pirmais pieturas punkts.

BPRC un “Merks” pērn veiktajā aptaujā par pusaudžu labsajūtu mājās noskaidrots, ka 70% gadījumu pusaudžu labsajūtu ietekmē uzticēšanās ģimenē, savukārt ceturtdaļa aptaujāto pusaudžu novērtē brīvību un laiku vienatnē. Kā citus svarīgus faktorus pusaudži min māju sajūtu, drošību, komfortu un mājdzīvniekus.

“Būvējot “Merks mājas” attīstītos mājokļus, mēs ieguldām visas pūles un zināšanas, lai tajās kvalitatīvi varētu dzīvot ne tikai mēs, bet arī mūsu bērni, vēlāk mazbērni un nākamās paaudzes. Mēs vēlamies iedvesmot dzīvot labāk un tāpēc ir būtiski, lai mājas būtu ne tikai kvalitatīva būve un telpa, kurā atrasties, bet arī vieta, kur justies droši un labi ģimenes lokā. Mēs visi esam bijuši pusaudži, jaunieši, tāpēc nevienam nav jāatgādina, ka pusaudžu gadi ir viens no izaicinošākajiem brīžiem gan paša pusaudža, gan viņa ģimenes dzīvē. Mēs atbalstām BPRC un ar dažādām informatīvām aktivitātēm kopīgi uzrunājam sabiedrību, lai palīdzētu Latvijas jauniešiem izaugt par emocionāli veseliem sabiedrības locekļiem, kuri nākotnē mācēs veidot emocionāli veselīgas attiecības un stipru ģimeni. Ne velti “Merks māju” devīze ir “Iedvesmojam dzīvot labāk,” stāsta būvkompānijas “Merks” valdes loceklis Andris Bišmeistars.

Aptaujas dati arī liecina, ka 45% gadījumu galvenais priekšnosacījums, lai gribētos uzturēties mājās, ir ģimenes klātbūtne.Bērni, kas dzīvo ar abiem vecākiem, mājās jūtas labāk, izjūt mazāk domstarpību, grūtību un labprāt iesaistās mājas pienākumos. Savukārt pusaudži, kuru vecāki dzīvo šķirti, biežāk saskaras ar grūtībām savstarpējā komunikācijā un sapratnē, kas ietekmē vispārējo labsajūtu mājās. No tā var secināt, ka īpaši svarīgi ir sniegt atbalstu arī vecākiem, kuri audzina bērnus vieni vai atsevišķi, lai viņi varētu būt labāks resurss saviem pusaudžiem.

Liepājas BPRC vadītāja Sarmīte Štāle uzsver: “Esam novērojuši, ka Liepājas pusaudžiem, mūsu klientiem, pēdējā laikā īpaši aktuālas ir socializēšanās grūtības, daļa atkal skolas vietā izvēlas mācīties attālināti. Tāpat jaunieši cieš no nomāktības un depresīva noskaņojuma, kas rada atkarību un paškaitējuma risku. Viss sākas no mājām, tāpēc aicinām vecākus runāt ar pusaudžiem par tēmām, kas viņiem un sabiedrībai aktuālas, tas var mazināt spriedzi, un atklātu sarunu pusaudži novērtēs. Nav jākautrējas vērsties pie speciālistiem, kuri atradīs vispiemērotāko pieeju, palīdzēs un atbalstīs jauniešus un viņu vecākus grūtos brīžos!”

Kopumā Liepājā un vēl astoņos BPRC visā Latvijā 2022. gadā konsultēti 8555 jaunieši un viņu ģimenes. Jauniešiem ir pieejamas trīs vai sešu mēnešu atbalsta programmas. Liepājas BPRC 2022. gadā ilgstoša palīdzība bija nepieciešama 125 klientiem, īslaicīgs atbalsts sniegts 157 klientiem. 2023. gadā no janvāra līdz 31. martam programmās uzņemti 42 klienti un īslaicīgs atbalsts sniegts 79 klientiem. Šobrīd Liepājā palīdzību vienlaicīgi saņem 73 pusaudži.

Pievēršot liepājnieku uzmanību šai tēmai, līdz maija sākumam tirdzniecības centrā “Ostmala” garāmgājējus uzrunās kampaņas instalācija “Durvis uz pusaudža istabu”. Vairāk informācijas par pusaudžiem un viņu vecākiem pieejamo atbalstu iespējams atrast Bērnu un pusaudžu resursu centramājaslapā pusaudzucentrs.lv.