Visas ziņas

Leģendārajā Benjamiņu namā tiek izmitināti ukraiņi

Jau vairākus mēnešus vēsturiskajā Benjamiņu namā dzīvo Ukrainas bēgļi, kuriem nepieciešamas īstermiņa mājas Rīgā. Šo atbalstu nodrošina nekustamo īpašumu attīstītājs “Kapitel” un būvkompānija “Merks” ar kustības “Gribu palīdzēt bēgļiem” palīdzību.

19. gadsimtā celtajā arhitektūras piemineklī līdz šim uzņemti jau vairāk nekā 145 cilvēki no Ukrainas. Ēkas telpas, kas iepriekš kalpoja kā viesnīca, tika īpaši pielāgota ukraiņu pagaidu izmitināšanai. Pieejami 29 viesnīcas numuriņi ēkas piebūvē jeb jaunajā daļā, kas ļauj vienlaicīgi uzņemt līdz pat 60 cilvēkiem, nodrošinot telpas ēdināšanai, informācijas saņemšanai par pieejamajiem pakalpojumiem un atbalstu Rīgā, kā arī latviešu valodas klubiņa nodarbībām. Sākotnējās atbalsta investīcijas mērāmas vairākos desmitos tūkstošu eiro, kā arī “Kapitel” rūpējas par ēkas ikmēneša izmaksu segšanu.

Īpaši izceļams ir tas, ka 30 dienu laikā, kuras Ukrainas bēgļi var dzīvot Benjamiņu namā,  visi pieaugušie ir atraduši jaunu mājvietu un darbu, kā arī skolas un bērnudārzus bērniem.  Šis fakts apliecina, cik nozīmīgs ir mērķēts un koordinēts atbalsts.

“Projekts, ko īstenojam kopā ar “Merks” un “Kapitel”, ļauj Ukrainas bēgļiem ātrāk uzsākt jaunu dzīvi savās pagaidu mājās – Latvijā. Projekts, kurā apvienojam iespēju saņemt plašu informatīvu atbalstu un drošu, mājīgu vidi, varētu kalpot par sistēmisku piemēru arī citu starptautiskās palīdzības saņēmēju uzņemšanai Latvijā,” norāda biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” valdes locekle Linda Jākobsone.

“Merks”valdes loceklis un celtniecības direktors Andris Bišmeistars izceļ māju sajūtas radīšanas nozīmi: “Viena no “Merks” pamatvērtībām ir būvēt ne tikai fiziskas celtnes, bet vietu, kur cilvēki gūst māju sajūtu. To kaut vai uz īsu brīdi vēlējāmies sniegt arī Ukrainas iedzīvotājiem, kuri ir ieradušies Rīgā, lai rastu drošu patvērumu. Ļoti novērtēju iespēju strādāt kopā ar mūsu partneriem “Kapitel” un biedrību “Gribu palīdzēt bēgļiem”. Šī sadarbība mums pavēra jaunus apvāršņus, jo kopā mūsu spēks ir lielāks un spēja sniegt atbalstu – daudz plašāka.”

Gandarījumu par iespēju piedalīties šādā projektā pauž arī “Kapitel”pārstāvis Imants Krēsliņš: “Man ir neizsakāmi liels prieks, ka spējām operatīvi reaģēt un rast risinājumu bēgļu izmitināšanai. Ēkas pielāgošana bēgļu vajadzībām prasīja samērā lielus laika un finansiālos resursus, bet, redzot ēkā bērnus, jauniešus un ģimenes, tas ātri aizmirstas, un pārņem gandarījuma sajūta. Esam arī gandarīti par biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem“ profesionālo pieeju un lielo atbalstu no būvkompānijas “Merks”.”

Benjamiņu nams ir viena no pirmajām akmens augstceltnēm Rīgā, kas celta 19. gadsimta nogalē. To vēlāk iegādājās ietekmīgāko preses izdevumu īpašnieki Antons un Emīlija Benjamiņi, veicot ēkas pārbūvi un māju padarot par kultūras un sabiedrisko notikumu epicentru. Pēc padomju varas okupācijas 1940. gadā Benjamiņu nams Barona ielā 12 tika nacionalizēts. Arī pašu Emīliju Benjamiņu piemeklēja traģisks liktenis – 1941. gada 13. jūnijā Emīlija tika deportēta uz Krieviju kopā ar vairāk nekā 15 400 citu Latvijas valstpiederīgo un gāja bojā drausmīgos apstākļos no bada Usoļlaga vergu darba nometnē. Ēku 2021. gada vasarā iegādājās “Kapitel”, ar mērķi pievienot to savam Baltijas viesnīcu portfelim.